“PKK, HDP, Yeşil Sol ve Merdan Yanardağ’ın gözaltına alınıp tutuklanması hakkında…”

27.06.2023
173
A+
A-

Saygıdeğer Arkadaşlarım;

Dün Tele1 Patronu Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına tepki gösteren yazımız üzerine, bazı internet siteleri bizi PKK’yle, HDP’yle aynı çizgideymiş gibi gösteren yayınlar yapmaya başladılar. Bu bize yapılmış çok büyük bir haksızlıktır.

Bakın arkadaşlar; biz 1991’den bu yana, yani aşağı yukarı 32 senedir hep diyoruz ki; Ermenistan ve Yunanistan, ulusal kimliğini Türk düşmanlığı üzerine inşa etmiştir. PKK, PYD, YPG, HDP, Yeşil Sol da siyasi ideolojisini Türk düşmanlığı üzerine inşa etmiştir. Bunu onlarca kez yazdık ve söyledik.

Biz asla bu hareketle bir araya gelmedik. Hiçbir şekilde el sıkışmadık, hiçbir şekilde bir görüşmemiz, temasımız, bir yakınlığımız, bir sempatimiz olmamıştır. Zaten dikkat ederseniz bize devamlı saldırmaktadırlar; bazen paçavralaşmış kesimleri hakaretlerle, diğer kesimleri de “ırkçı”, “faşist”, “kafatasçı”, “darbeci”, şoven vesaire gibi demagojik laf ebelikleriyle.

PKK, HDP, Yeşil Sol, PYD, YPG; hep Amerika’nın kuklalarıdır, piyonlarıdır, uşaklarıdır. Amerikan Emperyalistlerinin diliyle, onların bölgedeki “yerel müttefikleri” ve güçleridir.

Irak’ta ne yaptı ABD Emperyalist Haydudu?

Barzanistan’ı kuruverdi, değil mi?

Suriye’de ne yaptı?

PKK, PYD, YPG Kürdistan’ını, Amerikancı Burjuva Kürt Devletini kuruverdi. Ve 90 bin kişilik bir ordu oluşturuverdi ona. Hava savunma sistemi dahil ağır silahlarla da donattı bu orduyu. Şimdi Suriye’de bunlar ABD Özel Kuvvetleriyle, ABD’nin karanlık, kanlı işlerini yürüten “Black Water”larıyla iç içe halay çekmekte, iş tutmakta, yan yana yaşamakta ve Suriye petrollerini Amerikan petrol şirketlerine akıtmaktadırlar.

Fidel de yıllar önce söylemişti, bunların ABD’nin Ortadoğu’da yeni bir petrol bekçisi olacağını. O zamanlar Esenyurt Belediye Başkanı olan Gürbüz Çapan, Küba’ya gitmiş ve Fidel Castro’yla görüşmüştü. Ve ona Türkiye’deki Kürt Hareketi konusundaki düşüncelerini sormuştu. Fidel de aynen şöyle demişti:

“Onlar Amerika’nın bölgedeki yeni bir petrol bekçisi olacaklar.”

Aynen dediği çıktı, arkadaşlar.

Peki, biz neden Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına tepki gösterdik, ona karşı çıktık, onun tutuklanmasını haksız bulduk?

Bizim Amerikancı Burjuva Kürt Hareketi ve onların yörüngesindeki Sevrci Soytarı Sahte Solcuların alayını eleştiren bir yazımız vardı; “ABD’nin sol tabelalı Şark Ekspresi” başlığını taşıyan. İlgilenen arkadaşlar, (sanıyorum 2016’da yayımlanmıştı bu yazı) aşağıdaki linkten tıklayarak okuyabilirler.[1]

Merdan Yanardağ’ın ABC sitesinde medya emekçileri, gazeteciler yayımlamışlardı bu yazıyı. Tabiî bu “Sevrci Soytarı Sahte Sol” dediğimiz solun yetkilileri ve HDP’nin yetkilileri anında Merdan’a haber verince Merdan yayından kaldırmıştı bu yazımızı. Üstüne üstlük, bir de onlardan özür dileyen mesaj yayımlamıştı onlara. “Editoryal bir hata sonucu bu yazı yayımlanmıştır, haberimiz olur olmaz yayından kaldırdık, özür dileriz”, demişti.

Biz de o zaman Merdan Yanardağ’a gazetecilik etiğinin, devrimciliğin, insanlığın ne olduğunu anlatan bir yazıyla cevap vermiştik.[2] Tabiî bu yazımızı yayınlamaya yüreği yetmedi. O günden beri de Merdan’la herhangi bir ilişkimiz, görüşmemiz olmamıştır. Ve aşağı yukarı bir yıl önce de, Merdan Yanardağ, emrindeki medya emekçilerine aynen şöyle demiştir:

“HKP haberlerini girmeyeceksiniz.”

Yani bizim Partimizle ilgili haberleri girmeyi yasaklamıştı Tele 1’de. Ve aynen de bu yasağı sürdürüyor. Ara sıra mecbur kaldığında, tıkandığında, yasak savma babında bir haberimiz yer alıyor orada. Yani meselemiz bu Merdan’la, ilişkimizin düzeyi bu, arkadaşlar.

Şimdi öğrendik ki;Merdan Yanardağ yaptığı bir Öcalan güzellemesi sonucunda gözaltına alınıp tutuklanmış…

İyi de bundan âlâsını başta Tayyip gelmek üzere Tayyip’in tüm avanesi yapmıştı. Bakın bunlardan birkaç örnek vereyim:

***

AKP’lilerin Abdullah Öcalan’ı öven sözleri

Recep Tayyip Erdoğan:

“PKK ile görüşen arkadaşı ben gönderdim, sıkıntısı olan varsa bana söylesin.”

Eski Başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan:

“Öcalan’ın olayları okuma kabiliyeti ve tecrübesi var. O, bölgenin yeni aktörüdür.”

Eski Başbakan yardımcısı Bülent Arınç:

‘“Sayın Öcalan’ demeyi ve PKK bayrağı açmayı suç olmaktan biz çıkardık.”

Eski Devlet Bakanı Beşir Atalay:

“Abdullah Öcalan Kürtlerin lideridir, onun mesajları bizim de düşüncelerimizdir.”

Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner:

“Öcalan’ın durduğu yer Türkiye’ye katkı sağlıyor, çok değerli şeyler söylüyor.”

Eski AKP milletvekili Yasin Aktay:

“Abdullah Öcalan dünyanın geleceğini iyi okuyor. Onun talepleri normaldir, meşrudur.”

Şimdiki, yani şu anki AKP MKYK üyesi Orhan Miroğlu:

“PKK terör örgütü değildir. Apo Türkiye için fırsattır, yeniden devreye girmelidir.”

***

Bunlara niye bir şey yapılmıyor, arkadaşlar?

Bunların bir kısmı Mecliste ballı maaşlarla devran sürüyor, bir kısmı arpalıklarla, değil mi?

Ve ayrıca Yeşil Sol’un ve HDP’nin 59 milletvekili var. TİP’i de eklerseniz bunlara, 63 milletvekili. Bunlar da Mecliste ballı maaşla devran sürüyor. Bunlara da kimsenin tık dediği yok. Bunlara da kimse karışamıyor.

E, o zaman bula bula bir Merdan Yanardağ’ı mı buldunuz yahu, hemen alıp içeri atacak?

Eğer Abdullah Öcalan’ı övmenin suçu tutuklanmaksa başta Tayyip ve avanesi olmak üzere bütün bu milletvekillerinin hepsi tutuklanıp içeriye atılmalı.

İşte biz bu eşitsizliğe karşı çıktığımız için, bu eşitsizliğin bir haksızlık oluşturduğunu gördüğümüz için Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına, gözaltına alınmasına karşı çıkan bir mesaj yayımladık. Bu, sadece yapılan eşitsizliğe, haksızlığa ve düşünce özgürlüğünün kullanılmasının engellenmesine karşı bizim verdiğimiz tepkiden ibarettir. Yani bunu anlamamak, bence iyi niyetli olmamak anlamına gelir.

Merdan Yanardağ’ın yayın çizgisinin PKK, HDP, Yeşil Sol’la Sorosçu Kemal’in Yeni CHP’si arasındaki salıncak siyaseti olduğunu, yaptığı televizyon yayının da bu çizgide olduğunu biz defalarca yazdık, söyledik. Ve o yüzden bize ekran yasağı uyguluyor, Merdan Yanardağ.

Bakın, biz TRT konuşmalarımızda dedik; kim Amerikancıysa, kim Amerika’yla iş tutuyorsa, kim Amerikan Emperyalizmini, onunla ittifakı, onun NATO’sunu savunuyorsa, bizim en karşı olduğumuz düşmanlarımız cephesinde yer alır. Sadece bizim değil, Türkiye Cumhuriyeti Vatanının ve Halkınında düşmanları cephesinde yer alır.

Biz bunları defalarca söyledik ve ortaya koyduk. Bu sebeple bizim dünkü açıklamamızdan bize karşı bir saldırı cephesi oluşturarak, bizim düşüncelerimizi çarpıtıp bozarak ve düşüncelerimizin tam karşıtını savunuyormuşuz gibi bir yaklaşım izleyerek yapılan işler, bizce ahlâki işler değildir.

Biz bırakalım, PKK’yi, PYD’yi, HDP’yi; Sorosçu Kemal’in yeni CHP’lileriyle görüşmeyi, konuşmayı, el sıkışmayı reddederiz. Utanç verici bir küçülme sayarız, onlarla görüşmeyi bile. Onlarla tokalaşsak bile bir ömür boyu elimizin temizlenmemiş kalacağından endişe duyarız. Biz böylesine ABD Emperyalizmine ve onun yerli işbirlikçilerine düşmanız, karşıyız, hasımız onlarla.

Hep söyleyegeldiğimiz gibi vatanımızın da halkımızın da biricik gerçek dostu biziz. Halkımızın dertlerine Kerem misali yanan sadece biziz.

Ve bizim düşüncelerimiz her zaman açık, net ve kesindir. Hiç kimse şuraya buraya çekerek bizim düşüncelerimizi bozmaya kalkışmasın, bunu başaramaz.

Ancak Burjuva siyasetçileri kapalı diplomasi uygular, gerçek niyetlerini ortaya koymazlar. Ama devrimci siyaset bunun tam aksini ortaya koyar; prensibimiz budur bizim. Halktan gizli hiçbir düşünce ve davranışımız olmaz bizim. Her şeyimiz açıktır.

Bu sebeple, arkadaşlar bizi anlayacaklardır umarım; bize iftira atmaya yönelen arkadaşların haksızlık yaptığını, bize karşı böyle davranmakla bir anlamda günah işlemiş olduklarını.

Kalın sağlıcakla…

27 Haziran 2023

[1] https://www.hkp.org.tr/abdnin-sol-tabelali-sark-ekspresi/

[2]https://www.hkp.org.tr/abcnin-yazimizi-yayimdan-kaldirmasi-uzerine/

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz