Partimiz, Malatya İnönü Üniversitesinin eli silahlı Taliban canisine öğrenci kabul mektubu gönderilmesini yargıya taşıdı

27.08.2021
503
A+
A-

Gençlerimiz bir üniversite eğitimi almak için yıllarca dirsek çürütürken,

Aileler bütün olanaklarını zorlayarak evlatlarını dershanelere, özel derslere gönderirken,

Gençlerimizden sınava girerken başındaki tokasına, parmağındaki yüzüğüne, kulağındaki küpesine sınav bitimine kadar el konulurken,

Sınav kapısındaki polisin aramasından geçirilirken,

Sınavda başarı gösterip üniversiteye girmeye hak kazanan gençlerimizden adli sicil kaydına kadar olmadık belgeler istenirken,

Afganistan’ın kimin elinde olduğu belli olmayan bir kentinde, kimin denetiminde olduğu belli olmayan bir okulunda, nasıl sınava girdiği belli olmayan eli silahlı bir Taliban Üyesine Malatya İnönü Üniversitesi, Öğrenci Kabul Mektubu gönderiyor.

Bu kabul edilemez. Bu hakkaniyete, dürüstlüğe, eşitliğe sığmaz.

Devletin olmadığı, bütün kamu hizmetlerinin yok olduğu bir Afganistan’da, Ortaçağcı, kadın düşmanı, insanlık düşmanı, aydınlık, bilim, Laiklik düşmanı, medrese kafasıyla yetişmiş, CIA-Pentagon İslam’ıyla doktrine edilmiş bir kafanın Türkiye’ye gelmesi, bir olasılık değildir, bir gerçekliktir. Bunu bilim üretmesi görevi olan Üniversite Yönetiminin bilmiyor olması kabul edilemez.

İşte bunu, Türkiye’yi Afganistanlaştırmak için gelen teröristleri kayıt altına aldırdı Halkın Kurtuluş Partisi. Bu garabete neden olan Üniversite Yönetimi hakkında, Terör Örgütünün Propagandasını Yapmak suçundan Malatya Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurumuz sonrası Partimiz MYK Üyesi Adnan Okur Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Değerli Halkımız;

Halklarımız Taliban terör örgütünün vahşetini, acımasızlığını, kadın düşmanlığını, sevinç naraları atarak insanların kafalarını kestiğini ürpererek, kanının çekildiğini hissederek ve aynı zamanda da nefret duyarak izledi, izliyor.

ABD Emperyalizmi yaratığı bu Ortaçağcı Taliban Örgütünün eli silahlı bir üyesine, Malatya İnönü Üniversitesi, Öğrenci Kabul Mektubu gönderdi. Bugün bu konuda bir suç duyurusunda Halkın Kurtuluş Partisi olarak bulunduk.

Habertürk Televizyonu’nun canlı yayınında ortaya çıktı bu garabet. Taliban’ın eli silahlı üyesi geliyor, Öğrenci Kabul Belgesini gösteriyor, bana yol yöntem göster, Türkiye’ye gideyim diyor.

Taliban’ın Ortaçağcı, kadın düşmanı, insanlık düşmanı, Laiklik, bilim, sanat, aydınlık, demokrasi düşmanı ideolojisiyle yetişmiş bir teröristi, Türkiye’deki bir üniversitede ne yapacak? Bilim mi tahsil edecek? Yoksa o Ortaçağcı medrese kafasını ülkemizde yaymaya mı çalışacak?

Tabiî ki bu kafalar Türkiye’de benzerlerini bulacak, Türkiye’yi de Talibanlaştıracak. Ortaçağ karanlığının dehlizlerine hapsedecek. 2 Temmuz’da olduğu gibi Laik, aydın insanlarımızı yakacak, 15 Temmuz Ganimet Paylaşım Savaşı’nda olduğu gibi Boğaziçi Köprüsü’nün üzerinde masum askerlerimizin kafalarını kesecek.

İşte bunun için, Türkiye’nin Afganistanlaşmaması için, Tarihe kayıt düşmek için; Malatya İnönü Üniversitesinin Rektör ve Yardımcıları, Senato Üyeleri,  Yönetim Kurulu Üyeleri ve Uluslararası Öğrenci Ofisi Başkanı hakkında, Terör Örgütünün Propagandasını Yapmak suçundan Malatya Savcılığına suç duyurusunda bulunduk.

Savcılığın suç duyurumuzu ihbar kabul edip, soruşturmayı başlatması ülkemiz açısından çok önemlidir. Soruşturmanın açılıp derinleşmesi, bu şekilde üniversitelere gelen Taliban ve diğer Ortaçağcı Terör Örgütü mensuplarının ortaya çıkmasına da vesile olacaktır.

Ve en önemlisi de Savcılık soruşturmayı açarak, Türkiye Cumhuriyeti’ni “Şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi” yapmak isteyen Taliban gibi Ortaçağcı Örgütlere de dur diyecek adımı atmış, tarihi bir görev yapmış olacaktır.

27 Ağustos 2021

HKP Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

MALATYA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN                           : HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

VEKİLLERİ                                    : Av. Metin BAYYAR – Av. Ayhan ERKAN

 Av. Ali Serdar ÇINGI – Av. Tacettin ÇOLAK – Av. Sait KIRAN,

 Av. Azime Ayça OKUR -Av. Halil AĞIRGÖL

 Av. Pınar AKBİNA – Av. Doğan ERKAN

Korkut Reis Mah. Sezenler Cad. No:4/15

Sıhhiye/ANKARA

 

ŞÜPHELİLER                      : 1- Prof. Dr. Ahmet Kızılay (Malatya/İnönü Üniversitesi Rektörü)

                                                 2- Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek (Malatya/İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı)

                                                 3- Prof. Dr. İbrahim Türkmen (Malatya/İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı)

                                                 4- Prof. Dr. Nusret Akpolat (Malatya/İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı)

                                                 5- Üniversite Yönetim Kurulu Üyeleri

                                                 6- Üniversite Senatosu Üyeleri

                                                 7- Dr. Öğretim Üyesi İsmail SÖYLEMEZ (Malatya/İnönü Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi Başkanı)

                                              

SUÇ                                       :

  • Terör örgütünün propagandasını yapmak (TMK 7/2 MD.)

 

SUÇ TARİHİ                       :           23 Ağustos 2021

 

AÇIKLAMALAR               :

Dünya ve Ülke Kamuoyunun gündemi Afganistan. Tüm dünya ABD Emperyalistlerinin yaratıp beslediği TALİBAN’ın insanın kanını donduran vahşetini izlemekte. Taliban’ın Ortaçağcı kafa yapısı gereği özellikle kadınlara karşı acımasızlığını, kadınlara karşı vahşetini, kadını insan yerine koymayan anlayışlarını insanlar televizyonlardan, sosyal medyadan tüyleri diken diken olmuş şekilde izliyorlar. Öyleki Afgan Kadınları bu acımasız terör örgütünün bu vahşetine maruz kalmamak için, bu canilere cariye olmamak için daha şereflidir diyerek çatılardan atlayarak intihar ediyorlar.

Sadece kadınlara mı? Kendilerinden olmayan, laik, aydın bütün kesimlere aynı vahşeti uyguluyorlar Taliban’ın eli silahlı canileri. Yere yatırıp insanların kafalarını, ellerini kesiyorlar. Ve yaptıkları her canilikten zevk alıyorlar, sevinç naraları atıyorlar. Bu kadar insanlıktan çıkmış yaratıklar.

Bilime, sanata düşmanlar. Medrese kafasıyla düşünüp davranmazsan Taliban tarafından kafası kesilecekler listesinde buluyorsun kendini.

Ve bu süreç yeni başlamadı. Ortaçağcı Taliban Terör Örgütünün bu vahşeti yeni değil. Ortaya çıkarıldığı, ABD tarafından palazlandırıldığı yıllar öncesinden bugüne bu örgütün bu yapısı biliniyor, izleniyor, yazılıyor, çiziliyor. Ama özellikle ABD ve Taliban’ın kararlaştırdığı 1 Mayıs tarihli son çekilme süresi” nin uzatılarak, “ABD Başkanı Joe Biden”in, “ABD birliklerinin 1 Mayıs’ta başlayıp 11 Eylül’de sona erecek şekilde Afganistan’dan çekileceğini duyur”masından bugüne, Taliban’ın adım adım Afganistan’ı ele geçirdiği bilinmektedir. O günden bugüne de Afganistan’da ne eğitim, ne sağlık, ne güvenlik, ne de başka bir kamu hizmeti işlememektedir.

(https://www.indyturk.com/node/399931/d%C3%BCnya/kritik-tarihlerle-taliban%C4%B1n-4-ayl%C4%B1k-ilerleyi%C5%9Fi)

Bütün bunlar bilinirken, ki isminin önünde Akademik Titri olan insanların bunu bilmemesi hiç düşünülemez, Türkiye’de ki Üniversitelerde okumaları için Afganistan’da sınav yapılıp öğrenci kabul edilmesi, eli silahlı Taliban Üyelerine davetiye çıkartmaktır.

İşbu suç duyurumuza konu olan olay; Malatya İnönü Üniversitesi’nde okuması için kendisine Öğrenci Kabul Mektubu gönderilen eli silahlı bir Taliban üyesinin bir televizyonun canlı yayını sırasında tesadüfen ortaya çıkması üzerinedir.

İşte suç duyurumuza konu olan olay:

(https://www.haberturk.com/haberturk-afganistan-da-mehmet-akif-ersoy-kabil-den-son-gelismeleri-aktardi-3170344)

Mehmet Akif Ersoy, bir Taliban üyesinin, Malatya İnönü Üniversitesi’nden kabul aldığını, Türkiye’ye nasıl gideceğini sorduğunu anlattı. Ersoy şunları söyledi:

Dün Taliban’ın bulunduğu bölgede yayın yapıyorduk. Yayın yaparken, bir Taliban mensubu yanımıza geldi. Yayın bittikten sonra kimliğini, belgelerini gösterdi, Malatya İnönü Üniversitesi’nden kabul almış, ‘Türkiye’ye gitmek istiyorum’ dedi.

Bunun üzerine Malatya İnönü Üniversitesi Rektörlüğü “KAMUOYUNA DUYURU” başlıklı bir bildiri yayımladı.

“23 Ağustos 2021 tarihinde bir ulusal TV haber kanalının Afganistan’da yaptığı canlı yayın sırasında üniversitemizin adının geçtiği bir haber yayınlandı. Haberin yanlış algılara sebebiyet vermemesi için konu hakkında aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması gereği duyulmuştur.

İnönü Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (İNÜ-YÖS), her yıl dünya genelinde yaklaşık 20 ülkede ve ortalama 50 merkezde yapılmaktadır. 2021 yılındaki sınavımıza katılan yabancı uyruklu öğrenci sayısı 4.486’dır. Bu sınavlar, Türkiye Maarif Vakfı ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı yurt dışı eğitim kurumlarında gerçekleştirilmektedir.

2021-2022 Eğitim – Öğretim Yılı İNÜ-YÖS, Afganistan’da Maarif Vakfı Türk Okullarında, 4 ayrı merkezde 19 Haziran 2021 tarihinde yapıldı. Bu sınav merkezleri Kabil, Mezar-ı Şerif, Kandahar ve Herat şehirleridir. Bu sınava giren öğrencilerin büyük bir kısmı Türk okullarının kendi öğrencilerinden oluşmaktadır. Sınava giren Afganistan uyruklu öğrenci sayısı 384 olup sınav sonucuna göre yerleşmeye hak kazanan öğrenci sayısı 105’tir. Üniversitemize şu ana kadar ön kayıt yaptıran öğrenci sayısı ise 64’tür.

Bu sınavlar, şartları tutan bütün yabancı uyruklu öğrencilere açıktır. Bu sınava girip barajı aşanlara tercih hakkı verilmekte ve puanı tutan öğrenciler bir programa ön kayıt hakkı kazanmaktadır. Ön kayıt yaptıran öğrenciler vize alıp kesin kayıt için üniversitemize geldiklerinde belgelerinin aslı incelenir, denklik işlemleri kontrol edilir. Belge eksikliği olmayan öğrenciler harç ücretini yatırır ve üniversitemize kesin kayıt hakkı kazanır.

Uluslararası öğrencilerin vize işlemleri ve güvenlik araştırmaları ilgili devlet kurumları tarafından yapılmakta ve bu süreç üniversitemiz ile iş birliği halinde yürütülmektedir. Güvenlik sorunu olan öğrenciler vize alamamakta veya vize alsa bile öğrencinin yasa dışı durumu saptandığında öğrenciliği sonlandırılmaktadır.

Konu ile ilgili olarak üniversitemiz bundan sonraki süreçleri yakından takip edecektir.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.

Oysa 22 Haziranda “Birleşmiş Milletler’in Afganistan elçisi, 370 bölgeden 50’sinden fazlasının Taliban kontrolüne geçtiğini duyurdu”. İşte böylesine Kaosun yaşandığı bir ülkede ve tüm dünyanın terör örgütü olarak kabul ettiği Taliban’ın Afganistan üzerinde hakimiyet kuracağının kesinleştiği bir ortamda Afganistan’dan gelecek öğrenci sıradan bir öğrenci olamaz. Eli silahlı, kafa kesen, kadınları kafese kapatan, kendinden olmayanları katleden eli silahlı Taliban Üyesi öğrenci olur. Oradan gelecek olan öğrenci Türkiye’yi de Talibanlaştırmaya çalışacak bir cani olur.

Ayrıca kime soracaksın bu öğrencinin niteliğini, başarı durumunu, terörist mi değil mi. Öğrenci Kabul Mektubu gönderdiğiniz bu eli silahlı örgüt üyesinin Sınava girme koşullarının bu savaş ortamında nasıl sağlandığı araştırıldı mı? Daha doğru soru; böylesine bir karışıklığın yaşandığı, Ortaçağdan çıkıp gelenlerin hakimiyet kurmaya başladığı bir ülkede nasıl sınav yapılır? Yapılan sınav nasıl sağlıklı olur?

SUÇ NİTELEMELERİ:

TALİBAN, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, 15 Ekim 1999 tarih ve 1267 sayılı kararında açıkça terör örgütü niteliğinde bir grup olarak kabul edilmiş ve terörü finanse ettiği gerekçesiyle aynı karar numarası ile “Taliban Yaptırım Komitesi” kurularak tüm dünyadaki malvarlığının da durdurulmasına, bu yaptırıma uymayanların da takibine karar verilmiştir.

“Taliban Kararı” ve “1267 Komitesi” BM Güvenlik Konseyi’nin BM Şartı’nın 7. Bölümü uyarınca aldığı 126720 sayılı kararı ile El-Kaide ve Usame Bin Laden’le bağlantılı olan, terörizmin finansmanına destek sağlayan kişi ve kuruluşların faaliyetlerine engel olunması amaçlanmıştır. Bu karar daha sonraları muhtelif aralıklarla güncellenmiştir.1267 sayılı Kararı, diğer GK kararlarından ayıran en önemli özelliği ise bu karar ile “1267 Komitesi” ya da “Taliban Yaptırım Komitesi” olarak adlandırılan ve kararın gereklerinin üye devletlerce uygulanıp uygulanmadığını denetlemekle görevlendirilen bir komite de kurmuş olmasıdır. Bu Komite, aynı zamanda Taliban ve El- Kaide ile bağlantılı olan ve finansal kaynakları dondurulması gereken kişi ve Kurumların da güncel listelerini hazırlamakla görevlendirilmiştir. Bu kararlar 1390 (2002) ve 1455 (2003) kararlarla güncellenmiş ve kararların uygulanmasının devamı sağlanmıştır.” (Esra Yılmaz Eren, Terörün Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Üzerine Bir Değerlendirme, s.8)

“Konsey’in,15 Ekim 1999 tarih ve 1267 sayılı kararında, Afgan topraklarının teröristlerce kullanılması kınanmış, Usame bin Ladin ve yandaşlarına, güvenli bir sığınak sağlanması ve bu sayede, uluslararası terör eğitim kampları ağını yönetmelerinden duyulan esef belirtilmiş, Taliban’ın 1214 sayılı kararın13.maddesinin85 gereklerini yerine getirmemesinin uluslararası barış ve güvenliğe yönelik bir tehdit oluşturduğu saptanmıştır.” (Sançar Sefer SÜER, Uluslararası Hukukta Terörizmin Finansmanının Önlenmesi, s.55).

İşte böylesine, üstelik 1999 tarihinde dünyanın terör örgütü olarak kabul ettiği, eli silahlı bir örgüt üyesine, bir Taliban Savaşçısına Öğrenci kabul mektubu göndermek bu terör örgütünü meşrulaştırmaktır, terör örgütüne yardımdır.

Dolayısıyla Üniversite yönetiminde yer alan bütün şüphelilerin, Terörle Mücadele Kanununun (TMK) 7’inci maddesinin 2’inci fıkrasında yer alan, “Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yap”mak suçundan cezalandırılmaları gerekmektedir.

Bu soruşturmanın açılması; tesadüfen bir televizyon programında, bir canlı yayında ortaya çıkan bu durumun, diğer Üniversitelerde ve olayın öznesi İnönü Üniversitesinde tekrarlanmasını da önleyecektir. Ayrıca öncesinde bu şekilde Üniversitelere gelen Taliban ve diğer Ortaçağcı Terör Örgütü mensuplarının ortaya çıkmasına da vesile olacaktır.

Soruşturmayı başlatacak olan Savcılık Makamı Türkiye Cumhuriyeti’ni “şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi” yapmak isteyen Taliban gibi Ortaçağcı Örgütlere de dur diyecek adımı atmış, tarihi bir görev yapmış olacaktır.

 

SONUÇ VE İSTEM                        : Yukarıda açıkladığımız ve Cumhuriyet savcılığınca re’sen araştırılacak sebeplerle, şüphelilerin eylemlerine uyan TMK 7/2 maddesi ve ilgili diğer kanunlarda belirtilen suçlarından yargılanıp cezalandırılması amacıyla haklarında gerekli soruşturmanın yürütülerek Kamu Davası açılmasını müvekkil Parti adına talep ediyoruz. 27/08/2021

Suç Duyurusunda Bulunan Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı

Vekilleri

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz