Nakliyat-İş’ten: Muğla Taşıt Muayene İstasyonunda sendikamız üyesi 12 işçi, sendikaya üye olduğu, E-Devlet şifresini vermediği gerekçesi ile işten çıkarıldı

08.08.2018
640
A+
A-

Sendikamız,  Muğla Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’ye bağlı Muğla, Fethiye, Bodrum, Marmaris istasyonlarında örgütlenmiş, işletmede çalışan işçilerin büyük çoğunluğu sendikamıza üye olmuştur.

19.07.2018 tarihinde sendikamız 6356 Sayılı Yasaya göre yetki başvurusu yapmıştır. Bakanlık sendikamızın çoğunlukta olduğuna ilişkin tespit yazısını sendikamıza göndermiştir.

İşyerinde çalışanların sendikamıza üye olduğundan haberdar olan işveren ve temsilcileri önce 1 üyemizi daha sonra 2 ve devamında ki çıkarmalarla birlikte 12 üyemizi işten çıkartmıştır.

İşverenler, iş ortakları, masanın üzerine veya görünecek şekilde beline tabanca takarak baskı ve tehditle “sendikadan istifa edin, e-devlet şifrenizi verin, yoksa işten çıkartırım” söylemleri ile üyelerimiz işten çıkarılmıştır. Üyelerimiz  bireysel olarak baskı ve tehditle ilgili şikayetlerini Cumhuriyet Savcılıklarına, Jandarma ve Polis Merkezlerine yapmışlardır. Sendikamızda yasalara, TCK’nın 117 ve118. maddelerine göre gerekli suç duyurularını yapacaktır.

Sendikaya üye olmak anayasal ve yasal bir haktır. Muğla Taşıt Muayene İstasyonlarında üyelerimize yönelik baskı, tehdit, işten atmalar kabul edilemez. Üyelerimiz anayasal, yasal örgütlenme, sendikaya üye olma, sözleşme haklarına sahip çıkacaklardır.

Sendikamız Muğla Taşıt Muayene İstasyonlarında işçi kıyımına karşı gerekli mücadeleyi başlatacaktır. Önümüzdeki günlerde Muğla Merkez Muayene İstasyonunda yapacağımız kitlesel basın açıklaması ile mücadelemiz fiili olarak da başlayacaktır. 07.08.2018

Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene İstasyonunda Atılan İşçiler Geri Alınsın!

Sendikaya Üye Olmak Anayasal Haktır Engellenemez!

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz