Nakliyat-İş’ten: UKOME Kararları kaldırılsın! >>> 12.12.2012

14.12.2012
501
A+
A-


Topkapı Ambar İşçileri: binlerce işçinin, emekçinin ekmeği ile oynanmasın!

UKOME Kararları kaldırılsın!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’nin Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi’ne 31.12.2012 tarihi itibarıyla yük taşıyan araçların girmesini yasaklayan kararı bugün (12.12.2012), Nakliyat-İş’e üye 1000 işçi ile protesto edildi.

12 Aralık sabahı saat 10.00’da yapılan basın açıklamasına, Topkapı Ambarlarda çalışan üyemiz 1000 işçi sabah işbaşı yapmayarak katıldı.

UKOME kararlarına göre, Nakliyeciler Sitesi’ne araç girişi yasaklanıyor ve Site’de bulunan işyerlerinin Hadımköy-Delikkaya’ya taşınması gerekiyor. Ancak Hadımköy’de tahsis edilen bölgede belediyenin hiçbir altyapı ve bağlantı yollarını yapmaması, işyerlerinin buraya taşınmasını imkânsız hale getiriyor.

Yapılan basın açıklamasında; Site’de 1000’e yakın, taşradaki karşılıklarında 2000’e yakın işçinin çalıştığı ve bu sayıya işverenler, kamyoncular, esnaflık yapanlar ve aileleri de eklenince, on binlerce insanın geçimini etkileyeceği, dolayısıyla bu kararın kaldırılması ve işçilerin emekçilerin ekmeğiyle oynanmaması gerektiği vurgulandı.

Basın açıklaması DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı.

Basın açıklamasında sık sık “UKOME Kararları Kaldırılsın”, “UKOME Ekmeğimizle Oynama” , “İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız” sloganları atıldı. “UKOME Kararlarını Kaldırın Ekmeğimizle Oynamayın DİSK Nakliyat-İş Üyesi Topkapı Ambar İşçileri” ve “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” pankartları açıldı.

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun yaptığı basın açıklamasının tam metni aşağıdadır:

Binlerce işçinin, emekçinin ekmeği ile oynanmasın!

UKOME kararları kaldırılsın!

 Ülkemizde şehirlerarası yük taşımacılığının, nakliyesinin en önemli merkezi İstanbul-Topkapı Nakliyeciler Sitesi’dir. Nakliyeciler Sitesi otuz yılı aşkın süreden beri hizmet vermektedir. Sirkeci’den, Yağ İskelesi’nden gelen yüzyılı aşkın bir tarihi olan işletmeler vardır. Sitede 1000’e yakın, taşradaki karşılıklarında 2000’e yakın işçi çalışmakta, işverenler, kamyoncular, esnaflık yapanlar, eşler ve çocuklarla bu sektörde on binlerce insan geçimini sağlamakta, ekmek yemektedir.

Değerli Basın Emekçileri

Sitede faaliyet gösteren işletmeler 3-5 kişiden 25-30’a kadar işçinin çalıştığı küçük işletmelerdir. 30 yılı aşkın süreden beri burada çalışan işçiler sendikalı, toplu iş sözleşmesi düzeninde çalışmaktadırlar. Şu an işçilerin tamamı sendikamız Nakliyat-İş üyesidir.

Yerli-yabancı kargo tekellerinin istemleri doğrultusunda çıkarılan Karayolları Taşıma Kanunu ve Yönetmelikleri, belge zorunlulukları, yeni yasal yükümlülüklerle Nakliyat Ambarları kıskaca alınmaktadır.

Değerli Basın Emekçileri

Nakliyat Ambarlarının Sirkeci’den Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi’ne taşınmasından bu yana 32-33 yıl geçti. Dünya metropollerinden olan İstanbul elbette ki o günlerin İstanbul’u değil.

Türkiye’nin 81 iline hizmet veren Nakliyeciler Sitesi’nin faaliyeti İstanbul trafiğini etkilemektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Hadımköy-Delikkaya bölgesinde 217 dönüm bir arazi Nakliyat Ambarlarına tahsis edilmiştir. Bu bölgenin kamulaştırma işlemleri 2008 yılında bitmiştir. Ancak Büyükşehir Belediyesi tarafından bu bölgede herhangi bir altyapı çalışması yapılmamıştır.

Nakliyat Ambarı işverenleri de bu süreci ortak bir irade ve kararlılıkta takip etmemektedir.

Değerli Basın Emekçileri

UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) 31.12.2012 tarihinde Nakliyeciler Sitesi’ne kamyon-kamyonet, giriş-çıkışının yasaklanacağı kararını alarak, Nakliyat Ambarlarının Hadımköy-Delikkaya’ya taşınması gerektiğini belirtmiştir.

Alınan bu kararlar, hayata uymamaktadır. Nakliyat Ambarları bu durumda Hadımköy’e nasıl taşınsın?

Hadımköy-Delikkaya’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi altyapı çalışmalarını, bağlantı yollarını yapmamıştır.

İşverenler, yapmaları gereken projeleri karara bağlamamışlardır.

Bunların faturası, binlerce, on binlerce işçiye-emekçiye ödetilemez. Nakliyeciler Sitesi’nin araç trafiğine kapatılması demek, binlerce işçinin ekmeği ile oynanması demektir. Buna izin vermeyeceğiz, direneceğiz, mücadele edeceğiz.

Değerli Basın Emekçileri

Buradan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Kadir Topbaş’a sesleniyoruz. UKOME Kararlarını kaldırın, işçilerin-emekçilerin ekmeği ile oynamayın.

İşverenlere de çağrı yapıyoruz, farklı hesaplarla, tartışmalarla gün geçirme zamanı değil.

Sorumluluklarınızı yerine getirin, Hadımköy’deki yere taşınma ile ilgili proje vb. yatırım kararları bir an önce hayata geçsin.

Sizler de işçilerin ekmeği ve geleceği ile oynamayın. 12.12.2012

 

DİSK/Nakliyat-İş Sendikası

Genel Yönetim Kurulu

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz