HKP 19 Mayıs’ta alanlardaydı

19.05.2013
516
A+
A-

19 Mayıs; Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımızın ilk kıvılcımının ateşlendiği gün.

Kurtuluş Savaşı’mız; mazlum ulusların emperyalizme karşı mücadelesinin ilk zaferi. Bu zafer, zulme karşı direnen halklara umut olmuştur. Che’ye, Fidel’e, Ho Amca’ya, Chavez’e, ilham vermiştir, “68 kuşağı” gençliğine, bayrak olmuştur.

Bugün, Birinci Kurtuluş Savaşı’na ait ne varsa izi tozu silinmek isteniyor. Halklar, emperyalizme karşı mücadele ederse zafere ulaşacağı inancı yok edilmek isteniyor.

19 Mayıs günü saat 12:00’da Halkın Kurtuluş Partisi Taksim Tramvay Durağında bir eylem gerçekleştirdi.

“19 Mayıs Unutturulamaz”, “Kahrolsun Emperyalizm Yaşasın Sosyalizm”, “Kahrolsun Emperyalizm Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganlarıyla başlayan eylemde HKP İstanbul İl Yöneticisi Halil Arabulan yaptığı konuşmada; Taksim’in İşçi Sınıfına kapatılmak istendiğini buna karşı dün olduğu gibi bugün de mücadelenin devam edeceğini söyledi. Reyhanlı’da gerçekleştirilen katliamın AB-D Emperyalistleri ve Tayyipgiller Hükümetinin eseri olduğunu dile getiren Arabulan, katliamı lanetlediklerini söyledi.

 

İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina yaptığı açıklamada, 19 Mayıs’ın emperyalistlere ve işbirlikçilerine korku verdiğini bu nedenle, 94 yıl önce 19 Mayıs’ta başlayan savaşla bu topraklardan kovulanlar ve işbirlikçileri Vahdettin’lerin, Damat Ferit’lerin torunları Tayyipgiller’ın; 23 Nisan’ın, 29 Ekim’in, 30 Ağustos’un, Çanakkale Zaferi’nin ve 19 Mayıs’ın izlerini silmeye çalıştıklarını söyledi.

Bugün dünyada ve Türkiye’de durumun 19 Mayıs 1919 öncesinden daha da kötü olduğunu dile getiren Akbina, “Var elbet bir kurtuluş yolu. Devrimci aydın Henri Barbusse: “Sefaletleri ve sayıları sonsuz olanların birleşmesi” diyor bu yola. Bizlerin de inancı tam, halklar elbette uyanacak. Emperyalistleri ve İşbirlikçilerini yenecek. Tarihin çöplüğüne gömülecekler ve lanetle anılacaklar” diye konuştu.

 

Konya

 

 İşçisiyle, öğrencisiyle, genci ve yaşlısıyla Kurtuluş Savaşının antiemperyalist ruhunu yüreklerinde barındıran Kurtuluş Partililer bir eylem gerçekleştirdi. Konya’nın en merkezi yerlerinden olan Kayalı Park’ta, saat 14.00’da yapmış olduğumuz basın açıklamasında partimiz adına Konya İl Sekreterimiz Mehmet Ünver Yoldaş konuştu.

 

Yoldaşımız, “Kurtuluş Savaşı’mız; mazlum ulusların emperyalizme karşı mücadelesinin ilk zaferi. Bu zafer, zulme karşı direnen halklara umut olmuştur. Che’ye, Fidel’e, HO Amca’ya, Chavez’e, ilham vermiştir, “68 kuşağı” gençliğine, bayrak olmuştur. Bugün, Birinci Kurtuluş Savaşı’na ait ne varsa izi tozu silinmek isteniyor. Halklar, emperyalizme karşı mücadele ederse zafere ulaşacağı inancı yok edilmek isteniyor” diye konuştu.

 

Konuşması sık sık “Kahrolsun AB-D Emperyalizmi, Yaşasın Halkların Kardeşliği” “Ne ABD, Ne AB, Tam Bağımsız Türkiye” “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol” “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız” gibi sloganlarla kesilen Ünver; “Bugün Suriye’de, geçmişte Libya, Irak, Afganistan ve halen Filistin’de binlerce insanın katili olan AB-D emperyalizmi ve onun yerli uşakları ancak işçi sınıfımız önderliğinde, İkinci bir Kurtuluş Savaşıyla yurdumuzdan kovulabilir” Ddiyerek konuşmasını tamamladı.

 

Genç yoldaşlarımızın dağıtmış olduğu “19 Mayıs” ve “Reyhanlı” bildirilerimize, halkımızın göstermiş olduğu ilgi büyüktü.

 

Basın açıklamasının ardından kortej halinde, sloganlarımızla parti binamıza döndük ve eylemimizi sonlandırdık.

 

Konya’dan

 

Kurtuluş Partililer

 

 

 

 

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz