Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü olarak katıldığımız Kemalpaşa Belediyesi-Armutlu Hayvan Barınağında öldürülen köpekler için yapılan protesto eylemine ilişkin açıklamamızdır

28.03.2024
54
A+
A-

İzmir Kemalpaşa Belediyesi-Armutlu Hayvan Barınağında ölü olarak bulunan köpeklerin sosyal medyaya yansıması üzerine İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve hayvanseverlerin çağrısı ile Kemalpaşa Belediyesi önünde 25 Mart 2024 günü saat 12.00 de bir protesto eylemi düzenlendi. Bu eyleme HKP İzmir İl Örgütü olarak, HKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Prof. Dr. Özler Çakır, Bornova Belediye Başkan Adayı Birsen Adeka, Konak Belediye Başkan Adayı Adnan Gürcan Dalıcı, Marmaris Belediye Başkan Adayı Ayça Oral Yoldaşlarımız ile birlikte katıldık. İlk konuşmacının İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu sözcüsünün olduğu eylemde, eyleme katılan farklı kesimleri temsilen konuşmalar yapıldı. HKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Prof. Dr. Özler Çakır da eylem sırasında söz aldı ve konuya ilişkin bir konuşma geçekleştirdi. Ancak Yoldaş’ımızın konuşması, bir katılımcı tarafından kasıtlı olarak provoke edilerek kesilmek istendi.

Ne söylüyordu Çakır konuşmasında?

Bu eyleme katılma nedenlerinin; sokaklarında yıllardır patili canlara nefes olmaya çalışan, hayvan katliamlarına yönelik mücadele içinde yer alan militan hayvansever olmaları olduğunu söylüyordu. Verilen mücadelenin bir insanlık mücadelesi olduğunu ama insan olanın insanlık mücadelesi olduğunu, şu anda toplumumuzun insanlıklarından çıkmışlarla dolu olduğunu, bunun nedeninin de tepemizdeki “Yüzyılın Felaketi” AKP’giller İktidarı olduğunu söylüyordu. İşte konuşması tam da bu esnada “Siyaset yok, bu hayvan mücadelesi” söylemi ile kesilmeye çalışıldı. Yoldaş’ımız, ortamın daha fazla provoke olmasına izin vermemek adına, üslubunu koruyarak konuşmasını sonlandırdı. Çakır Yoldaş’ımızın yaptığı konuşmanın videosu aşağıda aynen yer almaktadır.

Biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak bir kez daha hayvansever halkımıza sesleniyoruz: İnsan katliamlarının, kadın cinayetlerinin, iş cinayetlerinin, hayvan, çevre, doğa katliamlarının, çocuk taciz ve tecavüzlerinin ardı arkası kesilmeden yaşandığı şu kara günlerde; tüm bu kötülüklerin, ahlâksızlıkların hepsinin temeli sınıfsaldır, içinde yaşadığımız Parababaları düzenidir!

Şu anda da bu düzenin bekçiliğini 22 yıldır tepemize çökertilen, halkımıza gün yüzü göstermeyen Ortaçağcı gerici AKP’giller iktidarı yapmaktadır. Tüm diğer katliamların olduğu gibi hayvan katliamlarının da baş müsebbibi, onların topluma yaydıkları kendi rezil ve çamur ahlâklarıdır.

Eros’un katilini serbest bırakan yargı, siyasi iktidarın yargısı haline dönüşmüş yargı değil midir?

Bir lokma ekmek için insanların peşinde koşan zavallı sokak köpeklerini sokak canavarları ilan ederek genelgelerle toplatma emirleri veren, onların insan yüreğinin dayanamayacağı acı sonlarına ne insafa ne vicdana sığmayacak söylem ve uygulamalarla karar veren, yasaları çıkartan siyasi iktidar değil midir?

Öyleyse, hayvan hakları mücadelesi nasıl siyasi mücadele olamaz?

Tüm bu sevgisizliğin, acımasızlığın, haksızlıkların, kötülüklerin kaynağı siyasidir, başımıza çöreklenen halk düşmanı siyasi iktidarlardır. Bu nedenle hayvan hakları mücadelesi de siyasidir ve çözümü de insana, hayvana, doğaya dost bir iktidar kurabilmekten geçer. Halkın Kurtuluş Partisi, Programının ve mücadelesinin temeline sevgiyi koymuş tek parti olarak, hayvan hakları mücadelesini de siyasi mücadelesinin bir parçası olarak gören tek parti olarak, Genel Başkanı Nurullah Efe Ankut bu mücadele nedeniyle yargılanmış ve cezalar almış tek parti olarak; bu uğurdaki mücadelesine de kararlıca devam etmektedir.

İnsana dost, hayvana dost, doğaya dost, tümünün birbirinin ayrılmaz bir parçası olarak uyum içinde varlığını sürdürdüğü bir dünyayı mutlaka kuracağız.

28 Mart 2024

Halkın Kurtuluş Partisi

İzmir İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz