DİSK/Nakliyat-İş Sendikasından; >>> 18.10.2012

19.10.2012
545
A+
A-

Örgütsüz, Kölelik Koşullarında Türkiye Genelinde On Binlerce İşçinin Çalıştığı Kargo-Lojistik İşletmelerinde Örgütlenme Seferberliğimiz Devam Ediyor 

 

Sendikamız, “İnsanca Yaşanabilecek Bir Ücret, İnsan Onuruna Yaraşır Çalışma Koşulları İçin Örgütlenelim! Nakliyat-İş Sendikasına Üye Olalım” başlıklı bildirileri başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye genelindeki kargo, lojistik işletmelerinin merkez ve bölge müdürlükleri, aktarma merkezleri, şube ve acentelerdeki çalışanlara dağıtmaya devam ediyor.

18 Ekim Perşembe Günü saat 10.30’da İstanbul’da Samandıra’da bulunan Yurtiçi Kargo Marmara Aktarma Merkezi önünde yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdik. Açıklamanın ardından Anadolu Yakasında bulunan kargo ve lojistik firmalarının şube ve depolarına çalışan işçilere bildiriler dağıttık.

Basın açıklamasını DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptı.

Yurtiçi Kargo Marmara Aktarma Merkezi önünde yapılan basın açıklamasında Küçükosmanoğlu, kargo ve lojistik firmalarındaki çalışma koşullarının ağırlığını anlattı. Bu işkolunda çalışanlarını en uzun çalışma süresiyle ve düşük ücretlerle çalıştıklarını, Anayasamızda yasaklanmış olan angarya koşulları altında çalıştırılmaya mahkûm edilmiş durumda olduklarını ifade etti. Buna karşılık Kargo ve lojistik firmalarında sendikalaşmanı oranın da Türkiye’deki en düşük işkollarından biri olduğunu belirtti. Sendikamızın geçmişte Yurtiçi Kargo, Aras Kargo gibi firmalarda örgütlenme çalışması yaptığını bu nedenle kargolarda Nakliyat-İş Sendikası’nın örgütlenme deneyiminin olduğunu belirterek,  işçileri Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlenmeye çağırdı.

Küçükosmanoğlu, kargo ve lojistik firmalarında başlatılan örgütlenme seferberliği sonucunda sendikalaşma talebinin arttığını ifade etti. Bu taleplerin önümüzdeki günlerde değerlendirilmesi sonucunda kargo ve lojistik firmalarında örgütlenme sürecinin hızlanacağını söyledi.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun konuşmasından sonra Yurtiçi Kargo Mağdur Şube Müdürleri Dayanışma Birliği adına da açıklamalar yapıldı. Mağdur Şube Müdürleri,  yıllarca Yurtiçi Kargo’ya hizmet ettiklerini, Yurtiçi Kargo tarafında borç batağına sürüklendiklerini, şubelerinin elinde alınarak kapı önüne konulduklarını anlattılar.

Basın açıklamasına Birleşik Metal-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Özkan Atar,  Sendikamız Genel Merkez ve  Şube Yöneticileri, İşyeri Sendika Temsilcilerimiz ve üyelerimizle birlikte Yurtiçi Kargo Mağdur Şube Müdürleri Dayanışma Birliği katıldı.

Kitlesel katılım sağladığımız eylemde, “İnsanca Yaşayabilecek Bir Ücret, İnsan Onuruna Yaraşır Çalışma Koşulları İçin Örgütlenelim, Nakliyat-İş Sendikasına Üye Olalım”, “Kargo Lojistik İşçileri Köleliğe Boyun Eğme, Yasal Hakkına Sahip Çık Sendikamıza Üye Ol”, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” pankartlarını açtık.

Ayrıca Yurtiçi Kargo Mağdur Şube Müdürleri Dayanışma Birliği adına da çeşitli pankartlar açıldı.

Eylemde   “İşçiyiz Haklıyız Kazancağız”, “Sabah 07:00 Akşam 10:00 Al sana Mutlu Son” “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, Biz Bir Aileyiz Dediler Hakkımız Yediler”, “İnadına Sendika İnadına DİSK”, “Kölece Çalışmaya Hayır” sloganları atıldı. Eylem halaylarla son buldu. 18.10.2012

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz