Devrim Şehidi Kubilay; HKP İzmir İl Örgütü Tarafından Coşkuyla Anıldı

22.12.2012
535
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü olarak Devrim Şehidi Kubilay’ı özüne uygun bir biçimde andık. 23 Aralık Pazar günü birçok siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün yanı sıra, biz de Kubilay’ı anmak için Menemen’deydik. Havanın çok soğuk olmasına rağmen on binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte attığımız sloganlarla, taşıdığımız pankart ve dövizlerle, dağıttığımız bildirilerle ilgi odağı olduk.

 

Saat 09.30’da Menemen İtfaiyesi önünde buluştuk ve buradan sloganlarla ve hazırladığımız beş bin bildiriyi dağıtarak programımızı başlattık. Daha yürüyüşün başında attığımız sloganlarla dikkat çektik. Yürüyüş boyunca halkın yoğun ilgisiyle karşılaştık. Kortejimize katılıp fotoğraf çekenler, yanlarından geçerken attığımız sloganlara katılarak destek verenler, Mustafa Kemal-Lenin pankartını ilgiyle inceleyenler, önünde durup resim çekenler, bisikletleriyle gelip aramıza katılanlar, bunlar hep Kubilay Anıtı’na doğru yaptığımız yürüyüş sırasında yaşananların bazıları…

 

Yürüyüş boyunca Devrim Şehidi Kubilay’ın resimleri en önde, en yaşlı (yürekleri genç) iki teyzemizin elinde saatlerce, hiç ellerinden indirmeden, bıkmadan bir kez bile of demeden taşındı.

 

Kubilay Anıtı’na vardığımızda, girişte bir süre daha sloganlar atarak bekledik. Daha sonra İl Başkanımız Av. Tacettin ÇOLAK tarafından açıklama yapıldı. Ardından Kubilay’ın Anıtı ve müzeyi ziyaret ettik. Müzede hoş bir sürprizle karşılaştık. 2008 yılında yine bir Kubilay anması için yaptığı eylemin basında çıkan haberleri ve bu eylemde de taşıdığımız “Kubilay’ın Hesabı Ortaçağcı İrticadan Mutlaka Sorulacaktır” dövizi ve arkasında eylem görüntülerimiz müzede sergileniyordu.

 

Anıt’taki programın ardından tekrar kortej oluşturarak çeşitli kitle örgütleri tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitinge katılım için yürüyüşe geçtik. Yaklaşık 3 km’lik yolu sloganlarımızla yürüdükten sonra miting alanına geldik. Burada da halkımızın ilgisi yoğundu.

 

Bütün eylem boyunca, “Devrim Şehidi Kubilay Ölümsüzdür”, “Şeriat Ortaçağdır”, “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Kahrolsun ABD, AB Emperyalizmi”, “Katil ABD Halk Düşmanı AKP”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, Katil ABD Ortadoğu’dan Defol”, “Hoşt Amerika Puşt Amerika” sloganları attık.

 

Dönüş yolunda Devrim Şehidi Kubilay’ı özüne uygun anmanın ve Ortaçağcı gericiliğe karşı, AB-D Emperyalizmine karşı verdiğimiz haklı mücadelenin coşkusuyla doluyduk. 23.12.2012

 

 

 

İzmir’den Kurtuluş Partililer

 

      

      

Okunan Açıklama:  


Devrim Şehidi Kubilay 
Türkiye Halklarının AB-D Emperyalizmi ve Yerli Satılmışlar Cephesine karşı yürüttüğü kurtuluş mücadelesinde yaşıyor!

82 yıl önce bugün Ortaçağcı Şeriatçılar; Menemen’de Cumhuriyet Devrimlerine karşı saldırıya geçtiler. Teğmen Kubilay ve gece bekçileri Hasan ve Şevki’yi şehit ettiler.

Şeriatçılar  ne istiyorlardı?

Hilafet ve Saltanatı geri getirmek!..

Oysa Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mız dışarıda Batılı Emperyalist sömürgeci güçlere karşı, içeride de Hilafet ve Saltanat’a karşı zafer kazanmıştı. Bu kazanımlar üç beş çapulcuya teslim edilemezdi…

Teğmen Kubilay, Şeriatçıların bu isyanını bastırmak için görevlendirilmişti. O, Mustafa Kemal’in Bağımsızlık ve Laiklik ilkesini içten benimsemiş bir yurtseverdi. O, Mustafa Kemal’in;  “Vazifeye atılmak için içinde bulunduğun vaziyetin imkân ve şartlarını düşünmeyeceksin” sözünü eyleme geçiren, onurlu bir genç subaydı. O, dört yıllık dişe diş bir mücadele ile işgalci Batılı Emperyalistleri bu kutsal topraklarımızdan attığımız Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın kazanımlarının bilincindeydi.

Saldırganlar ise; hiçbir Ulusal değer tanımayan ve Ümmetçi bir toplum arzulayan Ortaçağcı Şeriatçılardı. Doğuştan vatan satıcı ve hain olan bu Hilafet ve Saltanat özlemcileri, Kurtuluş Savaşı’nın başında ve devamında işbirliği yaptıkları Batılı Emperyalistlerin denize dökülmesini engelleyemeyince, Cumhuriyet’ten sonra bu ve benzer çapul hareketlerine başvurdular. Ama başarılı olamadılar. Kubilay’ı katledenler o zaman idam sehpalarında sallandırıldılar ve bu gerici ayaklanma bastırıldı.

82 yıl önce ilericileri, yurtseverleri, laikleri canice katledenlerin torunları şimdi “Ilımlı İslam” maskesi ile (gerçekteyse CIA İslamı-Amerikan İslamı’dır) toplumumuzu Ortaçağın karanlığına sürüklemektedirler. Bunlar da tıpkı dedeleri gibi, Cumhuriyet’e ve kazanımlarına, Bağımsızlığımıza, Ulusal değerlerimize, Laikliğe karışıdırlar.

İşte bundandır; Halkın Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını yasaklamaları… 23 Nisan’ları, 19 Mayıs’ları, 30 Ağustos’ları, 10 Kasım’ları yasaklama planları yapmaları… 4×3 modeli ile İmam Hatiplerin önünü açmaları… Şeriatın bayrağı Türbanı bırakalım Üniversiteleri tüm okul ve kamu kurumlarında serbest bırakmaları… Tekke ve zaviyeleri yasallaştırmak için girişim başlatmaları…

Batılı Emperyalistler, 15 Mayıs 1919’da güzel İzmir’imizi işgal etmeye geldiklerinde, Ülkemizi aralarında parça parça bölüşmüşlerdi. Böylece Osmanlı’ya kabul ettirdikleri Sevr Antlaşması’nı fiilen uygulamak istiyorlardı. Ancak Mustafa Kemal önderliğindeki Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşçıları, emperyalist çakalların ve yerli işbirlikçilerinin bu heveslerini kursaklarında bıraktı.

O günlerde de bu emperyalist çakalların en büyük müttefiki şeriatçı güçlerdi. Aradan 100 yıla yakın bir süre geçti, ama bu hain ittifak hiç değişmedi. Şimdi de ABD ve AB (AB-D) Emperyalistleri, yerli işbirlikçileri Tayyipgiller eliyle ülkemizi Yeni Sevr’e doğru hızla sürüklemektedir.

Geçmişte askerleriyle işgal edemedikleri topraklarımızı, şimdi NATO’larıyla, IMF’leriyle, Dünya Bankalarıyla, DTÖ’leriyle ablukaya almış durumdalar. Ülkemizin ekonomi politikası bu emperyalist örgütler tarafından belirlenmekte, yönlendirilmektedir. Vatan topraklarımız parça parça bu emperyalistlere satılmakta… Cumhuriyetin kazanımları olan kamu mallarımız, iktisadi kuruluşlarımız emperyalistlere ve yerli uşaklarına yeyim edilmekte… Ülkemiz insanının kaç para emekli maaşı alacağına, asgari ücretin kaç para olacağına, köylümüzün toprağına ne ekeceğine, ürününü kaça satacağına hep bu emperyalist finans örgütleri karar vermekte, bizimkiler de uygulamaktadır… Son olarak ülkenin Köprülerini ve Otoyollarını yerli-yabancı Parababalarına peşkeş çektiler. 

Uluslararası planda ise Batılı Emperyalistlerin mazlum Doğu Halklarına karşı başlattığı yeni Haçlı seferlerinde kasap satırlığı yapmaktalar. Ülkemizde bir yandan din alıp satarak, halkı Allah’la kandırırken, emperyalist çakalların Ortadoğu’da Müslüman Arap Halkını katletmesine alkış tutmaktalar. İsrail’i korumak için Kürecik’e yerleştirdikleri Füze Kalkanı yetmiyormuş gibi, şimdi de Maraş’a, Urfa’ya, Antep’e yerleştirecekleri Patriot’larla emperyalist efendilerine hizmette kusur etmiyorlar. Utanmadan bir de kalkıp; “ülkemiz toprakları aynı zamanda NATO toprağıdır” diyerek kraldan çok kralcı kesiliyorlar. Çünkü bunlar, oturdukları koltukları AB-D Emperyalistlerine borçludurlar. Yine bunların dini gerçek İslâm değil CIA dini olduğundan din kardeşlerine sahip çıkmaktansa efendilerine yaranarak biraz daha fazla iktidarda kalmayı amaçlamaktalar.

Bugün Halkımız, AB-D Emperyalizminin ve Ortaçağcı gericilerin kuşatması altındadır. AB-D Emperyalistleri ve Tayyipgiller; Ordu’yu, Yargı’yı, Üniversiteleri, Basın’ı velhasıl kendilerine karşı direnç noktası olabilecek tüm kurumları ele geçirmiş durumdadır. Ancak, bu kuşatma dahi onlara yetmiyor… Klasik Burjuva Demokrasisinin “Kuvvetler Ayrılığı” prensibine dahi tahammül edemiyorlar. Zaten fiilen yürütmekte oldukları “başkanlık sistemi”ni yasal zemine oturtmanın girişimlerini başlatmış durumdalar. Bu gerici kuşatma altındaki halkımız maalesef “cellâdını kurtarıcı olarak görmekte”dir. 

Dün Kubilay’ın katillerine misliyle ceza veren, katilleri idam sehpasına götüren ve isyanı bastıran antiemperyalist, laik, yurtsever askeri güçlerin yerinde, o günkü Mustafa Kemalci Ordu Gençliği’yle hiçbir ilgisi olmayan, bu Ortaçağcılar karşısında “topuk selamı” veren tören paşaları bulunmaktadır. Mustafa Kemalci geleneğe sahip çıkanlar ise “Ergenekon, Balyoz” maskeli CIA operasyonlarıyla Silivri Zindanlarına tıkılmıştır.  Devrimci Gelenekli Ordu Gençliği de bu Amerikancı, AB’ci, halk düşmanı, Ortaçağcı Şeriatçıların ihanetlerine karşı, tepkisini ortaya koyamamaktadır.

Kısacası bugün Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı günlerdeki kadar karanlık günler yaşıyoruz. Ama unutmayalım ki, karanlığın en koyu olduğu an aydınlığa en yakın olunan zamandır.

Durum böyle olunca da gerçek devrimcilere, İkinci Kurtuluş Savaşçıları’na çok görev düşüyor. Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın da koyduğu gibi:

“(…) insanlığın önünde iki rahmetten biri var: “Ya bile bilesiye, tüm bilinçli kıyasıya öldüresiye ve ölesiye MİLLİ KURTULUŞ SAVAŞI göze alınır; yahut sömüresiye, çürüyesiye, geberesiye kullaşılır. Köleleşilir… Bunu anlamak için “üçüncü dünya palavralarına maval dinlememize hacet yoktur. Yarım yüzyıllık Mustafa Kemal denemesi her şeyi bütün trajikomik yanlarıyla ispatlamış bulunuyor. YA KURTULUŞ SAVAŞI ya da en soysuzca KÖLELEŞMENİN MEZARTAŞI”

Gün, Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızla kovduğumuz Emperyalistleri ve Şeriatçı güçleri bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan atmak için İkinci Kurtuluş Savaşı’nı başarmak günüdür.

Kubilay, Jöntürk gelenekli bir genç subaydı. Bugün de Ortaçağcı Şeriatçılar önünde diz çöken, savaşçı ruhtan yoksun tören paşalarından rahatsız olan Jöntürk-Mustafa Kemal Gelenekli Genç Subaylar ve Yeni Kubilay’lar vardır. O günün Ordu Gençliği’nin Devrimci Geleneği bugüne dek yok edilememiştir, bundan sonra da edilemeyecektir.

Halkın Kurtuluş Partisi, Emperyalizme ve Ortaçağcı irticaya karşı mücadele bayrağını yükseltiyor.

Halkımızı, Demokratik Halk İktidarını kurmak için Halkın Kurtuluş Partisi etrafında birleşmeye çağırıyor. Halkın Kurtuluş Partisi, bu görevi başaracak sorumlulukta ve kararlılıktadır.

Kubilay’ın anıtında yazdığı gibi; “İNANDILAR, DÖVÜŞTÜLER, ÖLDÜLER. BIRAKTIKLARI EMANETİN BEKÇİLERİYİZ!”

Kubilay’ın geleneğini sürdüren bizler de diyoruz ki; 

 VATAN AŞKINI SÖYLEMEKTEN ve BU UĞURDA DAVRANMAKTAN KORKAR HALE GELMEKTENSE ÖLMEK YEĞDİR.         23.12.2012

Şeriat Ortaçağdır!

Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşı’mız!

 

Halkın Kurtuluş Partisi
İzmir İl Örgütü

 

       

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz