AKP “götürüyor!” HKP peşlerini bırakmıyor! Bu sefer Bilal Erdoğan’ın ortağına suç duyurusu!

06.01.2016
681
A+
A-

AKP “götürüyor!” HKP peşlerini bırakmıyor!

Bu sefer Bilal Erdoğan’ın ortağına suç duyurusu!

Gün geçmiyor ki basında AKP Avanesinin yeni bir “rant”, “peşkeş” haberi çıkmasın, kamuya, halka ait bir alan karşılıksız olarak bu vurgunculara yedirilmesin.

İşte o haberlerden biri olan Cumhuriyet Gazetesi ve ABC haber sitesinin 3 Ocak 2016 tarihli bir haberi üzerine HKP’li Hukukçular olarak harekete geçerek, 06.01.2016 tarihinde Anadolu Adliyesinde suç duyurusunda bulunduk. Habere göre;

“Bilal’in ortağına piyango vurdu.

Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan’ın 17 Aralık ‘sıfırlama’ tapesinde ‘ortağımız’ diye bahsettiği isme AKP’li Pendik Belediyesi’nden 200 milyonluk peşkeş…” (http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/457932/Bilal_in_ortagina_piyango_vurdu.html),

http://abcgazetesi.com/bilalin-ortagina-200-milyonluk kiyak5388.html,http://www.mansethaber.com/guncel/mehmetgur/47565/)

Mehmet Gür’ün kim olduğuna dair hafızalarımıza kazınan o “meşhur” sıfırlama tapesini hatırlayalım: Tayip Erdoğan ile oğlu Bilal arasında 17 Aralık 2013 tarihinde gerçekleşen görüşmenin o bölümü şöyleydi:

bilal

“Bilal Erdoğan: Baba Hasan Abi ile filan bir araya geldik, abim Berat, amcam beraber, bir şeyler düşünüyoruz, bu arada bir fikir daha geldi Berat’a, bir kısmını diyor Faruk’a diğer işler ilgili hemen vereyim diyor, öbür paraları işlediği gibi işlesin zaten konuşmuşsunuz önceden, onu yapalım mı ciddi bir miktarı o şekilde halledebiliriz.

  1. Tayyip Erdoğan: Olabilir.

Bilal Erdoğan: Tamam, öbür bir kısmını da Mehmet Gür ile ortak işe başladığımız için, bir kısmını al sende dursun, projeler geldikçe oradan kullanırsın diye verelim mi diyoruz, böylelikle azaltıp geri kalanı da başka bir yere taşıyacağız.

  1. Tayyip Erdoğan: Tamam işte onları şey yapın da.

Bilal Erdoğan: Tamam.

  1. Tayyip Erdoğan: Sümeyye geldi mi? Bilal Erdoğan: Sümeyye eve gelmiş, şimdi buraya gelecek, yanımıza gelecek, tamam babacım,hallediyoruz bugün inşallah, başka bir şey var mı?
  2. Tayyip Erdoğan: Şey yapmanızda fayda var, (parayı) tamamiyle sıfırlamanızda fayda var.

Bilal Erdoğan: Evet, tamamiyle sıfırlayacağız inşallah.”

Bugün ABD’nin icazeti ile iktidarda olan AKP’giller halkımızı kandırmaya, bu tapeleri unutturmaya, soruşturmaları kendi hukuk bürolarına dönüştürdükleri yargı yoluyla ortadan kaldırmaya çalışsalar da biz unutmayacağız, unutturmayacağız, peşlerini bırakmayacağız! Halkın Adaletinden kaçamayacaklar! Tarihte son sözü direnenler ve mücadele edenler söyler!

Halkçı Hukukçular

Olayın ayrıntılı öğrenilmesi için aşağıda Suç duyuru dilekçemizi aynen yayınlıyoruz:

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına

 

Suç Duyurusunda Bulunan: Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı

Karanfil Sokak No: 24/15 Kızılay/ANKARA

Vekilleri: Av. Orhan Özer, Av. Metin Bayyar, Av. Ayhan Erkan, Av. Ali Serdar Çıngı Av. Tacettin Çolak, Av. Sait Kıran, Av. Ayça Alpel Okur, Av. Halil Ağırgöl, Av. Pınar Akbina, Av. Doğan Erkan

Atatürk Bulvarı Emlak Bankası Blokları B Blok K:4 D:16 Fatih/İstanbul

Şüpheliler:

1- Kadir Topbaş (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı)

2- Salih Kenan Şahin (Pendik Belediye Başkanı)

3- Pendik Belediyesi AKP’li Belediye Meclis Üyeleri ve Encümeni

4- Mehmet Gür (ÖZASR Yapı İnşaat Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı)

5- ÖZASR Yapı İnşaat Anonim Şirketi Yönetici ve Ortakları

6- Soruşturma aşamasında ortaya çıkartılacak; İstanbul Pendik İlçesi idari tesis alanından imar vurgunu yolu ile menfaat temin eden şüphelilerin fiillerine onay veren, görmezden gelen diğer kamu görevlileri.

Suç: Nüfuz Ticareti (TCK. 255), Görevi Kötüye Kullanma (TCK. 257), görevinden   kaynaklı kişi ve kurum kayırma (ayırımcılık- TCK.122/1-a), bilerek ve isteyerek kamu zararına sebep olmak ( İrtikap- TCK. 250/1), Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak nitelikli dolandırıcılığa neden olmak ( TCK. 158/1-d-e)

İhbar ve Beyanlarımız:

1- Son dönem ne yazık ki ülkemiz, dünya kamuoyunda yolsuzluk, hırsızlık, irtikâp vb. haberlerin cenneti olarak tanınmaya başladı. Gün geçmiyor ki basında yeni bir “rant”, “peşkeş” haberi çıkmasın, kamuya, halka ait bir alan karşılıksız olarak siyasi iktidar sahiplerine ve yakınlarına devredilmesin. İşte o haberlerden biri olan Cumhuriyet Gazetesi’nin 3 Ocak 2016 tarihli bir haberi şu başlıkla atılmıştır:

“Bilal’in ortağına piyango vurdu.

Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan’ın 17 Aralık ‘sıfırlama’ tapesinde ‘ortağımız’ diye bahsettiği isme AKP’li Pendik Belediyesi’nden 200 milyonluk peşkeş…” (http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/457932/Bilal_in_ortagina_piyango_vurdu.html)

Aynı haber değişik internet sitelerinde de yayınlandı.

(Bkz.http://abcgazetesi.com/bilalin-ortagina-200-milyonluk kiyak5388.html,http://www.mansethaber.com/guncel/mehmetgur/47565/

2- Bugüne kadar tekzip edilmeyen haberden öğrendiğimize göre;

“Pendik’te Sabiha Gökçen Havalimanı’nın karşısında yer alan 31 bin 900 metrekarelik “idari tesis alanı” 2006 yılında Pendik Belediyesi tarafından borçlarına karşılık Maliye’ye devredildi. Maliye tarafından satışa çıkartılan arsayı aynı yıl ilk olarak Mehmet Ali Baldaner satın aldı. Bu sırada AKP’li Pendik Belediyesi burayı ticaret alanına çevirdi. CHP’li Meclis üyeleri dava açtı. Planlar iptal oldu. Pendik Belediyesi aynı arsayla ilgili değişikleri yeniden kabul etti. Tekrar dava açıldı.

“Süreç devam ederken bu sırada arazi 3. kez el değiştirdi. Ancak bu kez alan tanıdık bir isimdi. Değerli arazi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın şirketi BMZ ile ortaklık kuran, 17-25 Aralık yolsuzluk dosyasında “sıfırlama tapesinde” ismi geçen İşadamı Mehmet Gür tarafından satın alındı. Gür’ün arsayı satın almasının ardından AKP’li Pendik Belediyesi geçtiğimiz aralık ayında bu arsa için çok önemli bir kıyak daha geçti.

“Arsayı satın alan ÖZASR şirketi, Pendik Belediyesi’nden imar planlarına plan notu ekleyerek 2 bodrum katını emsal dışı bırakmasını talep etti. Belediye Meclisi’ne gelen isteğe CHP’li Meclis üyeleri karşı çıktı. Muhalefet şerhinin üzerine ‘1 bodrum kat emsal dışı’ bırakıldı. Böylece ortalama 20 bin metrekarelik ticaret alanı emsal dışı kalmış oldu. Böylece Sabiha Gökçen’in tam karşısında yer alan değerli araziden 200 milyon liralık rant elde edildi.”

“AKP’li Pendik Belediyesi’nin Planlama Müdürlüğü talebe ilişkin verdiği görüşte, “Bodrum katların emsal harici tutulup ticaret alanı olarak kullanılmasına yönelik bir plan kararı üretilmesini yürürlükteki mevzuata aykırılık teşkil ettiği” ifadesini bile kullandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yeşil Alan ve Tesisler Müdürlüğü de ‘imar planlarında ticaret alanının kaldırılması şartıyla’ olumlu görüş bildirdi. Trafiğin yoğun olduğu arazi için İBB Ulaşım Müdürlüğü’nün görüşü dahi alınmadı.”

3- Haberde de çok açık şekilde görüldüğü Pendik Belediyesinin bu tasarrufundan dolayı kamu büyük bir zarara uğramıştır. Çekilen bu kıyağın nedeni ise bizce çok açıktır. Çünkü şüphelilerden Mehmet Gür kamuoyunun çok yakından tanıdığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ailesine yakınlığıyla bilinen iş adamıdır. Erdoğan ailesi ile Mehmet Gür’ün ortak bir şirketleri mevcuttur: Bu şirket Ortadoğu Proje Geliştirme İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketidir. (Ek-1)

Bu şirkette Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan, imam hatipten arkadaşları Barış Aksüs ve Aykut Emrah Polat’ın de hisseleri vardır. Aksüs’ün kendisine ait başka bir şirket de İBB’den ihale almaktadır. ÖZASR Yapı Anonim Şirket merkezi ile Bilal Aksüs’ün Aksüs Yapı Anonim Şirketi’nin Kısıklı’daki adresleri de aynıdır. İşadamı Mehmet Gür ayrıca Ortadoğu şirketinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızkardeşi Vesile Erdoğan’ın eşi Ziya İlgen’le birlikte Yönetim Kurulu üyeliği yapmaktadır.

Diğer bir çarpıcı olay ise Plan tadilatı için Pendik Belediyesi’ne başvuran ÖZASR Yapı İnşaat Anonim Şirketi 2015 yılının Şubat ayında kurulması ve plan tadilatı istenen araziyi de bir ay sonra mart ayında almasıdır. Bu nasıl bir TESADÜFTÜR?

4- Bizce bu olay daha önce yine basına yansıyan haberlerden öğrenerek suç duyurularında bulunduğumuz; Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve kızının yöneticisi olduğu TÜRGEV’e yapılan onlarca karşılıksız “tahsis”lerle benzerlik taşımaktadır. Bilindiği gibi TÜRGEV meselesi sık sık basında yer almaktadır.

Bu nedenle müvekkil parti daha önce aynı konuda defalarca suç duyurusunda bulunmuştur. Bu konuda özellikle müvekkil Parti Konya’da yapılan suç duyurusuna Konya Valiliği’nin verdiği cevap çok önemlidir. Konya Valiliği müvekkil Parti’ye verdiği cevabi yazıda: “İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün yazısı ile Bakanlık Hukuk Müşavirliğinin görüşü dikkate alınarak TAHSİS İŞLEMİNİN belediyemiz tarafından yeniden değerlendirilmesi istenilmiştir…, Mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait iken Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfına (TÜRGEV) tahsis edilen, 6360 sayılı yasa ile belediyemize devredilen öğrenci yurdu binası ile ilgili gerekli fiyat araştırması yapılarak, yer teslim tarihi olan 19.09.2013 tarihinden itibaren…, 5.000 TL (Beşbin) ECR-İ MİSİL BEDELİ ALINMASINA KARAR VERİLMİŞ VE KONUYLA İLGİLİ GEREKLİ YASAL ÇALIŞMALAR BAŞLATILMIŞTIR” (Ek-2). şeklinde cevap vermiştir.

Şüphelilerden Mehmet Gür, Bilal Erdoğan ve babası Recep Tayip Erdoğan’ın etkisini kullanarak kamunun tüm imkânlarını kullanarak, menfaat elde eden bir kişidir. Diğer sanıklar; İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Pendik Belediyesi yetkilileri ise; tamamen BİAT kültürüyle yetişmiş, bürokratlardır. Aldıkları kararların suç olduğunu bile bile suça konu kararları alabilmişlerdir.

Sonuç ve İstem: Baştan beri ayrıntılıca anlatıldığı üzere şüpheliler;

a-) Sanıkların bilerek ve kasten memuriyet görevlerini kötüye kullandıkları (TCK.257/1,2);

b-) Memuriyet görevlerini kullanarak kişi ve kurum kayırma (Ayrımcılık) suçunu işledikleri ( TCK.122/1-a);

c-) Bilerek ve isteyerek kamu zararına sebep oldukları ve böylece irtikap suçunu işledikleri (TCK. 250/1;

d-) Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak Nitelikli dolandırıcılığa aracılık ettikleri ( TCK.158/1-d, e )

e-) Kamu görevlisi üzerinde Nüfuz Ticareti (TCK. 255) yaptıkları hususunda kuvvetli şuç şüphesinin varlığı da gözetilerek soruşturmanın acilen başlatılması için, müvekkilimiz parti adına iş bu ihbarda bulunmayı görev saydık.

Bu nedenle şüpheliler hakkında gerekli Soruşturmanın yürütülerek haklarında Kamu Davası açılmasını müvekkil Parti adına talep ediyoruz. 06.01.2016

Suç Duyurusunda Bulunan

Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı

Vekili

Avukat Pınar Akbina

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz